EUROPEJSKI MITYNG PŁYWACKI OLIMPAD SPECJALNYCH
PALMA DE MALLORKA

W Europejskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych, odbywającym się w stolicy hiszpańskiej wyspy Majorki - Palma de Mallorka - udział wzięły reprezentacje z 32 krajów Europy
(Albania, Austria, Azerbejdżan, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Gibraltar, Wielka Brytania, Węgry, Islandia, Włochy, Kazachstan, Republika Kirgizii, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Monaka, Holandia, Polska, Rosja, San Marino, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Turkmenistan, Ukraina , Hiszpania).
W zawodach brało udział 350 zawodników, towarzyszyło im 150 trenerów, 200 wolontariuszy, 80 specjalistów z programu "Zdrowi Sportowcy" oraz 20 organizatorów.

W reprezentacji Polski znaleźli się: Patrycja Leśko (Podkarpackie), Katarzyna Wyderska (Świętokrzyskie), Barbara Wasilewska (Podlaskie), Dominika Konior (Dolnośląskie), Dariusz Deyna (Pomorskie), Krystian Kubicki (Warmińsko - Mazurskie), Michał Mikityszyn (Wielkopolskie - Poznań), Tomasz Bethke (Kujawsko - Pomorskie).
Trenerami zawodników byli: Sylwia Kupiec (Podkarpackie) oraz Jerzy Teska (Kujawsko - Pomorskie), kierownikiem ekipy była Renata Foremniak (Świętokrzyskie).
Kiedy 13 października spotkaliśmy się w Warszawie czuliśmy, że przed nami WIELKA PRZYGODA. Zaopatrzeni w reprezentacyjne stroje, koszulki, torby podróżne i inne akcesoria z niecierpliwością czekaliśmy na poranek - 14 października. A rano kompletne zaskoczenie - gwałtowny atak zimy - za oknem mróz, śnieg, wiatr
i pogoda okropna. Ogarnął nas niepokój... co będzie z naszą podróżą?! Sprawnie docieramy na lotnisko - obsługa zapewnia nas, że start nie powinien być opóźniony. Ale niestety warunki są naprawdę trudne
i start opóźnia się o ponad godzinę... (i tak mieliśmy szczęście, bo później starty były odwołane). Dla większości z nas to była pierwsza podróż samolotem, dlatego towarzyszyły nam dodatkowe emocje
i przeżycia. Stres przed startem wynagrodziły nam piękne widoki
i słońce, jakie ukazały się po kilku minutach lotu. Przesiadka w Zurichu (w drodze powrotnej w Monachium, to dodatkowa atrakcja i nowe doświadczenia.

Majorka wita nas bardzo "miło": miła pogoda, mili ludzie, miłe widoki... .

Organizatorzy i wolontariusze dokładali wszelkich starań, aby uczestnicy czuli się jak najlepiej. Bardzo dobre warunki zakwaterowania (wspaniały hotel); smaczne, urozmaicone, świetne jedzenie; sprawny transport - sprawiały, że samopoczucie członków ekipy było bardzo dobre.

Ciepła, słoneczna pogoda (w październiku 20-kilka stopni!!!!)

spacery nad Morze Śródziemne i wycieczka do centrum Palmy stanowiły bardzo dużą atrakcję

(nasz sympatyczny hiszpański wolontariusz - Felipe bardzo się starał, abyśmy zobaczyli jak najwięcej). Z wielkim zachwytem obserwujemy śródziemnomorską roślinność (ogromne palmy, drzewa fikusowe, drzewa oliwne itp.), tak różną od naszej - polskiej. Dużą niespodzianką było spotkanie ze studentkami z Poznania, które pracowały przy mityngu jako wolontariuszki.

W ekipie panowała bardzo serdeczna, życzliwa, koleżeńska, wesoła atmosfera.

I to wszystko sprawiło, że wspaniale przygotowani zawodnicy w pełni zaprezentowali swoje umiejętności i dzielnie walczyli o medale !!!!!

Wyniki były następujące:
 • Patrycja Leśko (Podkarpackie):
     »»»25 m. grzbietowy - 5 miejsce
     »»»25 m. dowolny - 2 miejsce;
 • Katarzyna Wyderska (Świętokrzyskie):
     »»» 25 m. klasyczny - 5 miejsce;
     »»»50 m. klasyczny - 3 miejsce;
 • Barbara Wasilewska (Podlaskie):
     »»»25 m. grzbietowy - 2 miejsce ;
     »»»25 m. dowolny - 4 miejsce;
 • Dominika Konior (Dolnośląskie):
     »»»50 m. dowolny - 4 miejsce
     »»»50 m. grzbietowy - dyskwalifikacja
 • Dariusz Deyna (Pomorskie):
     »»»50 m. grzbietowy - 1 miejsce;
     »»»50 m. dowolny - 8 miejsce;
 • Krystian Kubicki (Warmińsko - Mazurskie):
     »»»25 m. grzbietowy - 4 miejsce;
     »»» 25 m. dowolny - 1 miejsce;
 • Michał Mikityszyn (Wielkopolskie - Poznań):
     »»»50 m. grzbietowy - 3 miejsce;
     »»»50 m. dowolny - 3 miejsce;
 • Tomasz Bethke (Kujawsko - Pomorskie):
     »»» 25 m. klasyczny - 1 miejsce;
     »»»50 m. klasyczny - 1 miejsce.
 • Zawodom towarzyszyła wspaniała, serdeczna, hiszpańska atmosfera... Każdy start był gorąco oklaskiwany i dopingowany - a trybuny były wypełnione do ostatniego miejsca (kiedy w Polsce na "naszych" zawodach będzie tylu kibiców?!) Wszyscy dobrze bawiliśmy się podczas Ceremonii Otwarcia, jak i w czasie dyskoteki (w jednym ze słynnych klubów na Majorce). Dopełnieniem naszego pobytu na mityngu było uczestnictwo w badaniach "HEALTHY ATHLETES" (potwierdziło się, że wszyscy są całkiem nieźle wysportowani!!!) oraz zabawy
  w wiosce olimpijskiej. Podsumowując ...udział w Europejskim Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Hiszpanii to było ogromne wyróżnienie!!!! Wielką przyjemnością było znaleźć się w grupie tak wspaniałych młodych ludzi - zawodników Olimpiad Specjalnych. Wspomnienia pozostaną w nas na długo!!!!!!

  mgr Renata Foremniak

  © SOSW NIEMIENICE
  Opracowanie graficzne i prowadzenie strony - Janina Kaczmarska